Faktoring jest rozwiązaniem przeznaczonym do usprawniania przepływów pieniężnych tam, gdzie są one rozliczane w kredycie kupieckim, a firmy z własnej woli lub konieczności – odraczają terminy spłat z korzyścią dla swych klientów.
W konsekwencji, na świecie faktoring jest szczególnie chętnie wykorzystywany przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż to właśnie one mają największy problem z zachowaniem płynności finansowej. Zwykle to one zmuszane są do stosowania odroczonych terminów płatności i mają największe problemy ze spłatą własnych wierzycieli. Często współpracują one także z dużymi firmami oraz administracją publiczną. Podmioty te wymuszają na nich wydłużanie okresów kredytowania. Są to kluczowi kontrahenci o dobrej kondycji finansowej. Stanowią ważne źródło dochodów dla firm i mogą sobie pozwolić na takie praktyki – albo muszą je stosować ze względu na rozbudowane struktury administracyjne.
Faktoring jest przeznaczony właśnie dla takich firm: o rosnącej sprzedaży, dysponujących portfelem dobrych kontrahentów, ale muszącej rozliczać się z nimi w kredycie kupieckim – potrzebującym finansowania, aby zrealizować swoje kontrakty.
Podsumowując, faktoring najlepszy jest dla firm, które: